ANKARA BOKS Logo

Boks ve Kick Boks

Boks ve Kick Boks | Ankara Boks

Boks ve Kick Boks

Dövüş sanatları ile ilgilenenler için "Boks ve Kick Boks" konusu her zaman ilgi çekicidir. Hangisinin daha iyi olduğu sorusu, aslında sokak kavgasında hangi sporun üstün olduğu düşüncesi ile alakalıdır. Pek çok dövüş sporunda, karate gibi bir stand sanatına karşı, güreşmek gibi bir zemin dövüş sanatını karşılaştırmak, yani bir elma ile bir portakalın karşılaştırması gibi anlamsız olacaktır. Ancak boks ve kick boks çok benzerdir ve aralarındaki karşılaştırma diğerlerinden daha anlamlı olur.

Ortak Avantajlar

Boks ve kick boks, bir savunma durumu söz konusu olduğunda birçok avantajı paylaşır. Her ikisi de dövüşçülere saldırı/savunma sırasında kullanmaları için araçlar ve stratejiler sunmaktadır. Her ikisi de, saldırıları daha sert vurmak ve sporcunun hasarı emmesine yardımcı olmak için sıkı fiziksel antrenmanlar içerir. Çoğu savunma taktikleri eğitmenlerinin işaret ettiği gibi, belki de en önemlisi, boksörlerin ve kick boksçuların vuruş yapmak için çok az zaman harcamalarıdır. Bu, kavgada kendini savunmak için daha uzun bir süre olduğu ve alınan darbelerin paniğine kapılmayacağı anlamına geliyor.

Ortak Dezavantajlar

Boks ve kick boksun ortak dezavantajları, her ikisinin de spor olarak uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Spor olarak yapıldıklarında kurallar çerçevesinde hareket edilir. Diğer bir yandan bakacak olursak sokak dövüşlerinde kurallar yoktur. Örneğin, bir sokak kavgasında çok yaygın olmasına rağmen kasıklara tekme atılmasına, boks ve kick boks sporlarında yapmasına izin verilmez. Bu yüzden, ikisi de böyle bir duruma karşı nasıl bir savunma yapacağızı öğretmez. Benzer şekilde, ne boks ne de kick boks göz oyması, ısırma, boğaz saldırıları veya herhangi bir yer savunmasıyla ilgilenmez.

Boksun Avantajları

Kick boks çeşitli tekniklere sahip diğer bir yandan boks ise tek bir teknikte uzmanlaşmak içindir, o da yumruklar. Yetenekli bir boksör o kadar iyi yumruk atar ki, dövüş sanatınlarının saygı değer ismi Bruce Lee'yi etkileyecek tek batı savaş sanatı bokstu. Boksörler aynı zamanda, refleks, direnç veya antrenman ortaklarına karşı savunma yapma zorunluluğu nedeniyle, kick boksçulardan daha hızlı olma eğilimindedir.

Kick Boksun Avantajları

Kick boksun en büyük avantajı boks araçlarıdır. Kick boksçular iyi bir yumruğa ek olarak ellerini, ayaklarını, dirseklerini, dizlerini eğitiyor ve bazen vurmak için silah olarak kullanıyorlar. Sadece bu silahları nasıl kullanacaklarını değil, aynı zamanda onlara karşı nasıl savunacaklarını da öğreniyorlar.

Peki Hangisi Daha İyi?

Çoğu dövüş sanatı eğitmenlerine göre, üstün bir dövüş stili diye bir şey yoktur. Üstün sporcular, üstün antrenörler ve üstün antrenman yöntemleri var. Yetenekli bir koçu olan boksör, vasat veya motive olmayan bir kick boksçuyu yenebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Yetenekli bir boksör ve yetenekli bir kick boksçu arasındaki bir karşılaşmada ise sonucu dövüş sporu değil sporcular belirleyecektir.

Sosyal Medya'da Paylaş
Lütfen alanları kontrol edin!
İletişim Talebiniz İletildi!