ANKARA BOKS Logo

Boksun Yararları

Boksun Yararları | Ankara Boks

Boksun Yararları

Bir spor olarak boks, yüksek seviyede atletik yetenek gerektirir: güç, hız, çeviklik, el-göz koordinasyonu, dayanıklılık ve güçlü bir sinir sistemi. Boks yapmak, ortalama bir kişinin, aynı atletik yapıda biri ile karşılaştığında, bir yumruk atmaya zorlamadan kazanmasını sağlar. Mükemmel formda olmayı ve sağlığınızı iyileştirmeyi umuyorsanız, siz de hemen boksa başlamak isteyebilirsiniz. Bunun birçok nedeni var:

1. Geliştirilmiş Kardiyovasküler Sağlık

Her zaman duyuyorsunuz: Kendinizi kalp hastalıklarından korumak, kalori yakmak ve kilonuzu kaybetmek veya korumak için kardiyo yapmalısınız. Ancak "kardiyo yapmak", vaktinizi saatlerce bir koşu bandında harcamanız anlamına gelmez.

Kardiyo, kalbinize ve ciğerlerinize orta derecede stres oluşturarak yüksek fiziksel aktivite seviyenizi geliştirmenizi sağlar. Seçtiğiniz kardiyo antremanına göre vücuttaki stres seviyesi değişiklik gösterir. Antreman sırasında nabzınızı arttırmaya devam ettiğiniz sürece yağ yakımınız hızlanacaktır. Tabi eğer koşu bandında saatlerce yürümek gibi normal bir kardiyo antremanını tercih ederseniz, vücudunuzdaki kasılma ve yağ yakımı zamanı, siz yürümeye devam ettikçe sürecektir. Antremandan sonra ise yağ yakımı duracaktır.

Boks kalbinizi ve ciğerlerinizi geliştirirken hem nabzınızı arttırır hem de boks antremanından sonra bile saatlerce yağ yakımı yapmanıza olanak sağlar.

2. Geliştirilmiş Toplam Vücut Gücü

Boks antremanı sırasında, yumruk atma ve vuruş sırasında yapılan hareketler üst bedeninizi, alt bedeninizi ve karın bölgenizi aktif bir şekilde çalıştırır. Vücut, antremandan sonra kasları yenilemek için dinlenme sürecine ihtiyaç duyar. Bu süreçte vücuda gereken protein ağırlıklı besinleri sağladığınızda ise toplam vücut gücünüz git gide artar.

3. Daha İyi El-Göz Koordinasyonu

El-göz koordinasyonunun önemi ve bunun toplam sağlık üzerindeki etkisi hakkında düşünmeyebilirsiniz, ancak el-göz koordinasyonu bir kişinin kaba ve ince motor becerilerinde önemli bir rol oynar. El-göz koordinasyonunun iyi olduğu kişiler, daha hızlı reflekslere ve reaksiyon sürelerine sahip olma eğilimindedir ve bir bütün olarak daha iyi fiziksel koordinasyona sahiptirler. Bu özellikle yaşlanma sırasında önemlidir çünkü yaşlandıkça koordinasyon ve denge bozulur, düşme riskini artar.

Boks el-göz koordinasyonunu artırmak için çok etkili bir spordur. Bir kum torbasını yumruklarken veya bir partnerle çalışırken, hedef hareket ederken ve pozisyon değiştirirken, hedefi görebilmeli, hedefe tepki verebilmeli ve hedefe ulaşabilmelisiniz. Boks sayesinde pretik yaptıkça el-göz koordinasyonunuz büyük ölçüde iyileşir.

4. Azalan Stres

Orta ila yoğun fiziksel aktivitenin neredeyse her şekli stresi azaltıyor. Sağlık alanındaki araştırmalara göre, egzersiz endorfin seviyenizi arttırıyor, ruh halini düzeltirken meditasyon biçimi olarak çalışıyor ve hepsi stresi azaltmaya yardımcı olan uykuyu iyileştiriyor.

Fakat bazen stres seviyenizi azaltmak için bir yürüyüş yapmaktan daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Boks iki nedenden dolayı stres için harika bir çıkış noktasıdır:

- Birincisi, bir boks antremanı sırasında genellikle yüksek yoğunluklu egzersiz vuruşları ve orta yoğunluklu iyileşme süreleri arasında geçiş yaparsınız. Birkaç dakikalık yüksek yoğunluklu vuruş yapmaya başladığınızda, stres yaptığınız şeyleri düşünmek için fazla zihinsel gücünüz kalmaz. Dinlenme periyotlarında bile, vücut kendini bir sonraki tura zihinsel olarak hazırlanmaya odaklayacağı için stres seviyeniz azalmaya devam edecektir.

- İkincisi, bir kum torbasında stresinizi attığınızda, psikolojiyi etkileyen kimyasallar yüksek düzeyde salgılanır. Bu sayede antremandan sonra da vücudunuzda salgılanan bu kimyasallar sayesinde stres seviyenizin artmasını engellenir.

5. Vücut Geliştirme

Boks, yağ oranınızın azalmasına, kas kütlenizin artmasına ve metabolizma hızınızın artmasına yardımcı olacağı için, vücudunuz daha fit ve daha şekilli bir görüntüye kavuşur.

Sosyal Medya'da Paylaş
Lütfen alanları kontrol edin!
İletişim Talebiniz İletildi!